Przycinanie drzewek owocowych

Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy drzewa owocowe to powinniśmy wiedzieć jak odpowiednio je pielęgnować. Jednym z etapów pielęgnacji jest przycinanie takich drzew. Zabieg ten ma na celu to, aby drzewo dawało nam jak najwięcej dobrych, zdrowych owoców w danym roku, ale także w latach następnych.

Drzewa owocowe warto przycinać zimą. Jeśli zrobimy to w tym czasie to możemy liczyć na pobudzenie roślinności oraz na to, że wiosną będą one bardziej aktywne i dadzą większe plony. Kiedy po raz pierwszy powinno przycinać się drzewo owocowe? Specjaliści radzą, aby uczynić to zaraz po jego posadzeniu. Zwykło robić się to w listopadzie lub grudniu.

Jeśli chodzi o przycinanie drzewa jednorocznego to musi być ono przycięte od razu po przesadzeniu. Sekatorem ucinamy górną połowę pędu. Nie powinniśmy ucinać pędów, jeśli w dolnej części drzewka nie ma jakiś gałązek lub młodych pączków. Wówczas całkowicie pozbawimy drzewo możliwości dawania owoców. Na dole muszą zostać chociaż cztery młode pączki. Tak powinno zostać przycięte drzewko jednoroczne.

Jeśli chodzi o drzewka dwuletnie to trzeba przycinać je nieco później niż jednoroczne, bo między grudniem a lutym. Nie powinniśmy ucinać gałęzi, które urosły w roku poprzednim, tylko te, które rosną nowe. Wiosną powstawać będą dzięki temu nowe pędy. W przypadku drzew trzyletnich to panuje tutaj podobna zasada jak w przypadku drzew dwuletnich. Musimy pamiętać o tym, aby młode pędy przycinać nieco ponad pączkiem.

Jeśli chodzi o drzewa starsze to tutaj będziemy ucinać już tylko pędy chore lub zeschnięte.

Dodaj komentarz